Хигиената на съня може да се определи от навиците, които си създаваме за него.
Препоръки:
- Лягайте и се събуждайте по едно и също време +/- 30 минути. Ние сме същества на навика с вътрешни часовници, които следят различните системи на организма;
- Уверете се, че вашата спалня е благоприятна за сън;
- Създайте затъмнена, удобна, спокойна и здравословна среда за сън;
- Осигурете тишина, изключете телевизора и мобилния телефон;
- Поддържайте нормална температура в помещението;
- Избягвайте стимуланти, като кафе и алкохол 5 часа преди лягане;
- Използвайте релаксиращ ритуал - вземане на вана преди лягане;
- Медитирайте;
- Избягвайте да четете в леглото;
- Установете редовен режим на съня.
Съвети:
Зависимост от индивида, специалистите дават препоръки с цел подобряване качеството на съня;
Режим за заспиване
Една от препоръките за хигиена на съня се отнася до възможността за осигуряване на достатъчно време за сън. Възрастните, които спят по-малко от седем или осем часа може да изпитат психическо или физическо неразположение. Като цяло, специалистите съветват, тези часове за сън да бъдат през нощта.
От съществена важност е и наличието на режим на съня, затова е важно и събуждането по едно и също време всяка сутрин.
Събуждайки се след сън, обикновено не сме в състояние да си спомним последните няколко минути, преди заспиване. Този сън, свързан с форма на амнезия обяснява защо ние често не си спомняме нашите аларми на звънене, ако веднага заспим след тяхното изключване.
Дейности преди сън
Дейности, които намаляват когнитивната активност и физиологичната възбуда спомагат за по-лесното заспиване. От друга страна, хората, които продължават да планират или работят по важни въпроси преди лягане, може да изпитат трудности при заспиване. Ето защо добра хигиена на съня означава да се избягват психични натоварвания преди сън. Ако се чувствате обезпокоени от дадена ситуация, докато се опитвате да заспите, по- разумното решение ставане от леглото и правене на нещо релаксиращо, например да почете книга, за кратък период от време.
Храни и други вещества преди сън
Кофеинови напитки като кафе, различни хапчета за отслабване и деконгестанти стимулират някои части на мозъка и може да предизвикат безсъние. Често пъти REM сънят бива подтискан и от антидепресанти. Страстните пушачи също имат проблем с REM съня, те спят много леко и са склонни да се събудят след 3 или 4 часа сън. Много хора, които страдат от безсъние се опитват да решат проблема с алкохол, неосъзнавайки, че той само им помага да изпаднат в лек сън, но ги лишава от REM и по-дълбоките и възстановителни фази. По-правилно би било да се използват подходящи хомеопатични продукти, а същото така някои минерали биха ви помогнали за пълноценен и възстановяващ сън.
Колко важен е сънят?
Около половината от всички хора над 65г., често страдат от безсъние. Дълбоките фази на съня при голяма част от възрастните стават много кратки или изчезват напълно. Тази промяна може да е нормална поради остаряването, но може и да е резултат от медицински проблеми, които са от различно естество.
Експертите казват, че ако се чувствате сънливи през деня, особено по време на скучни дейности или веднага заспите, в рамките на 5 минути, в легнало положение, най-вероятно сте лишени от сън или имате разстройство на съня. Заспиването за кратко в будно състояние, е още един признак за липсата на достатъчно сън. В много от случаите хората дори не разбират, че са заспали за кратко. Това може да бъде много опасно при някои дейности, например шофиране, работа с машини и др.
Липсата на сън също така увеличава ефекта на алкохола върху тялото - един изморен човек, по-бързо би се напил, отколкото един отпочинал. Кофеинът и други стимуланти не могат да помогнат при продължително лишаване от сън.
Затова не спестявайте от съня си, а напротив инвестирайте в него. Така ще се събуждате, бодри, свежи и изпълнени с енергия.
Закупувайки матрак Stepin2Nature Вие си гарантирате здравословен и спокоен сън!
Сънят е най-добрата част от живота. - Борис Акунин.