Пример за това са резултатите от проучвания, които установяват, че лишаването от сън уврежда имунната ни система по същият начин както и заболяванията. Дори и да правим всичко останало както трябва, ако не спим достатъчно, здравето и доброто ни физическо състояние ще пострадат. Има сведения за настъпването на преждевремена смърт, в следствие на хронично недоспиване, поради пълното изтощаване на организма. Учените са открили, че мозъкът има уникална система за детоксикация чрез т.нар. глимфатична система.
Тази система се задейства по време на сън, като позволява на мозъка да се изчисти от натрупаните токсини, а също така и от вредните протеини, които са свързани с нарушения на мозъка както при Алцхаймер и Паркинсон.
Според водещия автор д-р Майкен Недергард:
„Това проучване показва, че мозъкът функционира по различен начин, когато спи и когато е буден. Всъщност възстановяващата функция на съня очевидно е резултат от активното изчистване от невротоксини, които се натрупват в будно състояние“.
Какво е глимфатична система?
Лимфната система на тялото е отговорна за елиминирането на отпадъчните продукти от клетките. Тя обаче не включва мозъка. Причината е, че мозъкът е затворена система, защитена от кръвно-мозъчна бариера, която контролира какво може да прониква в системата и какво не.
Учените доказват, че мозъкът всъщност има собствена уникална система за детоксикация, подобна на лимфната. Глимфатичната система изпомпва гръбначномозъчна течност през тъканите на мозъка и по този начин изчиства токсините от него, като ги влива обратно в кръвоносната система на тялото. Оттам те се пренасят до черния дроб, където се елиминират напълно. По време на сън глимфатичната система е 10 пъти по-активна отколкото в будно състояние. Същевременно мозъчните клетки намаляват обема си с около 60%.
Това освобождава повече място между клетките и дава възможност на гръбначномозъчната течност да отмие отпадъчните продукти. Например протеинът бета амилоид, който формира добре познатата плака в мозъка на хора болни от Алцхаймер – се елиминира в много по-голяма степен по време на сън. Проучванията поставят интересни въпроси за това как сънят може да забави прогресирането на Алцхаймер и други невродегенеративни заболявания, но те са и сериозно предупреждение към всички, които пропускат съня. Мозъкът има ограничено количество енергия, която може да използва и очевидно трябва да избира между две състояния – будно или в сън, по време на който да се пречиства. При тестовете, учените установяват, че процеса на прочистване е най-ефективен, когато позата по време на сън е странична, в сравнение със спането по гръб или по корем, като движението на глимфатичните течности е най-безпрепятствено. Интересен факт е, че спането на една страна е най-разпространената поза за сън, както при хората, така и при животните. Изглежда инстинктивно живите същества са се адаптирали към най-оптималния начин за сън. Откритието също така дава отговор на въпроса защо се нуждаем от сън, а именно – за да прочистим токсините в мозъка. Много видове деменция са свързани с недоспиване или нарушения на съня.
Как сънят се отразява на физическото и здравословното ни състояние
Обикновено сънят е едно от първите неща, които хората жертват, когато са много натоварени, а това със сигурност не е добра идея. Влошава се паметта, това може да се наблюдава дори и само след една нощ на недоспиване – т.е. сън с продължителност само 4-6 часа, но симптомите на замаяност и забравяне са сред най-малките проблеми. Недостатъчният сън води до отрицателни ефекти върху здравето, тъй като се нарушава циркадната система, тази която „движи“ ритъма на биологичната ни активност на клетъчно ниво. Нарушенията на този биологичен часовник се отразяват на цялото ни тяло. Например прекъснатият или нарушен сън може да доведе до:
- увеличен риск от сърдечни заболявания;
- увреждания на мозъка, тъй като се възпрепятства производството на нови клетки;
- увеличаване на производството на хормоните на стреса;
- увеличен риск от напълняване, тъй като се нарушава метаболизма;
- преждевременно остаряване;
- по-високо кръвно налягане;
- ускорен растеж на туморите, предимно поради нарушеното производство на мелатонин. Мелатонинът забавя разпространението на много видове ракови клетки.
Освен това лишаването от сън може да влоши и хронични заболявания като:
- Паркинсон
- Алцхаймер
- Множествена склероза
- Нарушения на стомашно-чревния тракт
- Заболявания на бъбреците
- Поведенчески проблеми при децата
Защо хапчето за сън не е решение, когато не можете да заспите
Вредата от хроничното недоспиване върху здравословното състояние се натрупва във времето, затова не бива да се лишавате от сън през делничните дни и да смятате, че може да наваксате през уикенда. Трябва да бъдете последователни. По принцип възрастните се нуждаят от между шест и осем часа сън всяка нощ. Разбира се има и много изключения. За някои хора може и пет часа да са достатъчни, докато други не могат да функционират нормално, ако не са спали девет-десет часа.
Преди всичко просто да слушайте тялото си. Ако се чувствате уморени сутрин след ставане, вероятно се нуждаете от повече сън. Честото прозяване през деня е друг сигурен знак, че трябва да спите повече. В случай на безсъние не правете грешката да посягате към приспивателни.
Учените са доказали многократно, че хапчетата за сън не само не лекуват причините за безсънието, но и не действат като цяло, а само подвеждат мозъка, че имат някакъв ефект. ..Един анализ установява, че приспивателните ускоряват заспиването с около 10 минути и увеличават общо продължителността на съня само с около 15-20 минути. Освен че повечето приспивателни водят до лош и накъсан сън, е установено още, че те предизвикват амнезия и при направения експеримент всъщност участниците не помнят колко лошо са спали.
От гледна точка на последствията това може да се окаже по-вредно отколкото да страдате от безсъние, но поне ще сте наясно с този факт. По този начин поне ще бъдете мотивирани да потърсите причината за вашето безсъние и да намерите решение. Освен че приспивателните не действат, както обещават рекламите, те имат и много сериозни странични ефекти върху здравето ви, като увеличават почти четири път риска от смърт и с 35% риска от ракови заболявания.
Как да подобрите съня си - можете да прочетете в предишната ни статия Хигиена на съня.
Добрият сън е част от здравословния начин на живот!
Бъдете здрави!